محل تبلیغات شما

فرش دستباف کالایی با ارزش و زیبا میباشد که در منزل هر ایرانی به عنوان کف پوش یا تابلو فرش استفاده میشود.نه تنها ایرانی ها بلکه مردمان کشور های دیگر خواستار این فرش های زیبا میباشند. هر گردشگر خارجی به طور حتم یک فرش را به یادگار به سرزمین خود می برد.اما چه کنیم که همیشه فرشی زیبا داشته باشیم؟مجموعه ما به عنوان ارائه دهنده خدمات نوین قالیشویی در مشهد  سعی بر این دارد که پاسخ گوی این سوال باشد با ما هراه باشید.

مراقبت از فرش دستباف

 

در واقع هر فرشی چه ماشینی و چه دستباف نیازمند مراقبت و توجه میباشد اما فرش دستباف با توجه به طرح ، نقشه و نخ به کار رفته با گذشت زمان با ارزش تر و جذاب تر میشود پس نگهداری و مراقبت از آن جهت طول عمر بیشتر از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

9+1 راهکار برای افزایش عمر فرش دستباف

1-جنس فرش را بشناسید :

هنگامی که برای خرید فرش دستباف به مراکز فروش میروید در مورد جنس الیاف به کار رفته در بافت فرش از فروشنده سوال کنید . فرش های دستباف با توجه به الیاف به کار رفته در تارو پودشان (ابریشمی ، پشمی ، پنبه ای) نگهداری و شست و شوی متفاوتی از دیگری دارند از طرفی این الیاف  مشخص کننده حداقل طول عمر فرش میباشند.

2-استفاده اصولی از جاروبرقی :

فرشی که بر روی زمین پهن است به طور حتم در معرض گرد و غبار و ذرات معلق در هوا میباشد. این گرد و غبار به الیاف فرش نفوذ کرده و سبب آسیب زدن به فرش میشوند اما اگر حداقل هفته ای یکبار از جاروبرقی استفاده شود 75 درصد خاک و گردو غبار ها از روی فرش پاکسازی میشوند . نا گفته نماند در خانه هایی که رفت و آمد زیاد و یا بچه کوچک دارند حداقل هفته 2 بار باید جاروبرقی فرش صورت گیرد.

جاروبرقی فرش دستباف

اما در حین جارو کشیدن به چه نکاتی باید توجه کرد ؟

بعضی از خانم های خانه دار بعد از اینکه عمل جارو زدن تمام میشود به گردگیری مبلمان و لوازم منزل میپردازند که این کار اشتباه میباشد و باعث برگشت دوباره گرد و غبار به فرش میگردد پس گردگیری باید قبل از جاروکشیدن صورت گیرد.  درجه جاروبرقی رابرای فرش های دستباف تنظیم کنید, قسمت هایی از فرش ممکن است بیشتر پاخورده و در محل رفت وآمد افراد باشد آن قسمته را با قدرت بیشتر جارو کنید و اگر فرش در مکانی کم رفت و آمد است با قدرت کمتری این کار را انجام دهید.درست است که جاروبرقی 75 درصد از خاک قالی را میگیرد اما برای پاکسازی تمام گرد و غبار موجود در الیاف فرش نیازمند این است که بعد از گذشت 1سال تا 1 سال و نیم  فرش شسته شود.

3-شست و شوی اصولی و استفاده از مواد مرغوب

شست و شوی فرش دستباف بسیار حائز اهمیت میباشد چرا که اگر غیر اصولی شسته شود امکان دارد به تمام فرش آسیب وارد شود به همین دلیل برای این کار فرش خود را به بهترین قالیشویی محل زندگیتان بسپارید. برای شست و شوی فرش دستباف نباید از مواد شیمیایی با قدرت پاک کنندگی بالا استفاده شود زیرا باعث آسیب به بافت و رنگ الیاف میشود .

4-یکنواختی در پا خوردگی فرش

معمولا قسمت هایی از فرش که نزدیک درب وردی پهن میشوند بیشتر از سایر مناطق فرش پا میخورد و به اصطلاح تخت میشود برای اینکه تمام قسمت های فرش یکنواخت باشد هر چند ماه یکبار فرش را جابجا کنید تا از هر دو طرف قالی به یک میزان استفاده گردد.

5-جلوگیری از سایش فرش

از گذشته تاکنون اکثر خانواده های ایرانی بر روی قسمت های پر ترافیک فرش پارچه و یا روفرشی پهن میکنند تا با این کار از سایش فرش جلوگیری کرده و طول عمر فرش خودرا افزایش دهند.

6-تابیدن نور مستقیم خورشید

تابیدن نور مستقیم خورشید باعث رنگ پریدگی الیاف فرش میشود برای جلوگیری از آسیب دیدن فرش  از تکه  ای پارچه یا روفرشی استفاده کنید و یا برای جلوگیری نور مستقیم از پرده های ضخیم استفاده کنید.

7-هوای نا سالم و رطوبت

اگرچه در پاراگراف قبل گفته شد که نور مستقیم آسیب وارد میکند اما برای پیشگیری از رشد قارچ ها و باکتری ها و بید خوردگی و وجود رطوبت در فرش  ، فرش نیازمند این است که هر چند وقت یکبار در جریان هوای سالم و نور خورشید قرار گیرد به ویژه افرادی که فروشنده فرش دستباف هستند باید به برای انبار های خود از تهویه هوای مناسب استفاده کنند.

8-وجود گلدان در مجاورت فرش

قرار دادن هر نوع  گل و گلدان بر روی فرش و یا حتی در کنار فرش باعث میشود رطوبت گلدان به فرش سرایت کند و همین رطوبت به فرش آسیب بزند.

9-خیس شدن فرش

ریختن آب بر روی فرش امری است اجتناب ناپذیر، پس در هنگام مواجه شدن با این اتفاق دستمالی تمیزبرداشته و محکم بر روی فرش بکشید پس از آنکه آب فرش گرفته شد برای خشک شدن آب نفوذ کرده به داخل الیاف از سشوار استفاده کنید.

10-لکه گیری به موقع

زمانی که مواد چسبنده بر روی فرش ریخته میشود هرچه زود تر و قبل از اینکه به الیاف فرش نفوذ کند لکه فرش باید گرفته شود . اگر لکه ریخته شده جامد است به آرامی مواد را برداشته و با یک پارچه تمیز محل را پاکسازی کنید . اگر مواد چسبنده مانند آدامس به قالی چسبیده است ابتدا از یک تکه یخ استفاده کنید تا به آرامی آدامس از فرش جدا گردد.  در صورتی  که متوجه شدید امکان آسیب به الیاف فرش وجود دارد با قالیشویی غرب مشهد تماس بگیرید چرا که فرش شما نیازمند شست و شوی تخصصی میباشد.

ما ادعا نمیکنیم که بهترین قالیشویی در مشهد هستیم ، اما میتوانیم ادعا کنیم که ارائه دهنده خدمات متمایز قالیشویی در مشهد هستیم .

از بین بردن لکه چای

چگونه از 15% تخفیف برای کارکنان ارگانهای دولتی استفاده کنیم؟

منظور از رفو گری فرش چیست ؟

فرش ,استفاده ,های ,الیاف ,دستباف ,میشود ,فرش دستباف ,بر روی ,روی فرش ,الیاف فرش ,و شوی ,ارائه دهنده خدمات

مشخصات

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

کرکره برقی رایگان جایزه بگیرید فرکتال هنر گرافیک مذهبی مای کاستومر rama مگ استور جهانگرد باشیم پنجره چوبی ریخته گری و صنعت