محل تبلیغات شما

تاریخچه فرش ماشینی در ایران


تمامی لوازمی که در محیط اطراف ما قرار دارد دارای تاریخچه منحصر به خودش است . قدمت فرش ماشینی در ایران به حدود 50 سال پیش بر میگردد . اولین فرش ماشینی در شهر کاشان با ماشین های مخملبافی ژاکارد بافته و راهی بازار شد. الیاف این فرش ها براق و دارای پرز های کوتاه و وزنی سبک بود .

در همان دوران تجار فرش هایی با همین مشخصات با کیفیتی بهتر از کشور بلژیک وارد ایران میکردند و این نوع فرش ها به خوبی مورد استقبال مردم قرار گرفت. وقتی صاحبان صنعت سلیقه و استقبال مردم را مشاهده کردند تصمیم به سرمایه گذاری در صنعت تولید فرش ماشینی گرفتند . اولین کارخانه فرش ماشینی را خاندان لاجوردی بنام شرکت صنایع کاشان (فرش راوند) تأسیس کردند و اولین فرش ماشینی در سال 1353 تولید و وارد بازار ایران شد.


دلیل موفقیت تولید فرش ماشینی در ایران ؟


علت موفقیت فرش ماشینی ایرانی در مقایسه با فرش های وارد شده از بلژیک ، شباهت زیادی بود که از نظر جنس و طرح به فرش دستباف داشت به ویژه فرش های ماشینی نوع پشمی که در آن زمان تحولی عظیم در صنعت قالی بافی به وجود آورده بود. پس از آنکه صاحبان صنعت استقبال چشمگیر مردم را مشاهده کردند شرکت های دیگری هم چون شرکت فرش گیلان (شرکت شهباف سابق ) شرکت پارس و مولن روژ، شرکت اکباتان  و . تأسیس و به رقابت پرداختند. تمامی شرکت های ذکر شده تا سال 57 به تولید فرش های ماشینی مشغول و در بازار فروش به رقابت میپرداختند.

اوایل سال 58 بعد از شکوفایی انقلاب اسلامی ایران ، بسیاری از کارخانه ها مصادره شد و کارخانجات فرش ماشینی همچون صدها واحد تولیدی دیگر تحت پوشش مدیریتی سازمان‌های دولتی مانند سازمان صنایع ملی ایران، بنیاد مستضعفان و جانبازان و … قرار گرفت.  از سال 1365  تحولی اساسی در صنعت قالی ماشینی در ایران شروع شد به طوری که هم اکنون بیش از ۱۶۰۰ کارخانه تولید فرش در مقیاس های  کوچک و بزرگ در اکثر نقاط ایران  ، احداث گردیده که در حال حاضر مشغول رقابت در بازار فروش  و صادرات به دیگر کشور ها میباشند.در قدیم فرش ها  نهایتا 350 شانه با تراکم 900 تولید میشدند اما با پیشرفت تکنولوژی و دستگاه های مدرن هم اکنون شاهد تولید فرش ماشینی 1500 شانه با تراکم 3000 هستیم به همین دلیل است که در تمام دنیا فرش ایرانی بلند آوازه است .


شهرهای تولیدکننده فرش ماشینی

 

در بیشتر شهرهای ایران کارخانه تولید فرش ماشینی وجود دارد و با توجه به امکانات و دستگاه های مدرن تر و فضای مناسب برخی کارخانه ها متمایز و برند شده اند.  اما پایتخت فرش ماشینی را میتوان ابتدا به آران ، بیدگل و سپس به کاشان نسبت داد هم اکنون در شهر کاشان بیش از 700 واحد فعال در زمینه تولید فرش ماشینی وجود دارد که در حال تولید و رقابت میباشند شهر های دیگری هم چون  شهرهای مشهد، دلیجان،یزد، اصفهان و تهران درای کارخانه جات تولید فرش ماشینی میباشد.  

ما ادعا نمیکنیم که بهترین قالیشویی در مشهد هستیم ، اما میتوانیم ادعا کنیم که ارائه دهنده خدمات متمایز قالیشویی در مشهد هستیم .

از بین بردن لکه چای

چگونه از 15% تخفیف برای کارکنان ارگانهای دولتی استفاده کنیم؟

منظور از رفو گری فرش چیست ؟

فرش ,ماشینی ,های ,تولید ,شرکت ,کارخانه ,فرش ماشینی ,تولید فرش ,ماشینی در ,که در ,در ایران

مشخصات

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

کشنده و کامیون راهنمای خرید لوازم خانگی فانوس رایانه خدمات لوله کشی ساختمان تهران انتخاباتِ عشق سفر نوروزی هواداران سوباسا ویستا سازه خوشبخت از عشق آموزش سئو