محل تبلیغات شما

رفو کردن فرش یک هنر است که بعد از هنر ماندگار قالی بافی ایجاد شد. طبیعی است که فرش در معرض  آسیب هایی هم چون پوسیدگی ،پاره شدن ،سوختگی ، بید خوردگی و . قرار میگیرد پس نیاز به ترمیم و اصلاح فرش نیازی اساسی میباشد. قالیشویی غرب در این مقاله شما را با مراحل رفوگری آشنا میکند با ما همراه باشید.


آیا رفو گری فرش تخصص میخواهد؟

 

در پاسخ به این سوال باید بگوییم آری.

رفو گری در واقع مکمل قالی بافی میباشد. پس کسی که عمل تخصصی رفوگری را انجام میدهد باید در زمینه های رنگ رزی ، بافت فرش ،شناخت انواع نخ و رنگ  و .سابقه ای طولانی داشته باشد.

 

اهمیت مهارت رفوگری فرش :

 


زمانی ارزش این هنر مشخص میشود که شما فرش گران قیمتی دارید و بر اثر عواملی همچون سوختگی ، پوسیدگی و .  دچار آسیب شده است ، بدون شک تعویض فرش و جایگزین کردن فرشی نو هزینه زیادی را دربرخواهد داشت ، البته افرادی هستند که توان مالی تعویض فرش آسیب دیده و کهنه را با فرش نو دارند اما علاقه ای که به فرش قدیمی خود دارند آن هارا وادار میکند به اینکه برای ترمیم و اصلاح، فرش  خود را به رفو گر بسپارند

ابزار و وسایل مورد نیاز رفو گری فرش 


قیچی و چاقو اولین ابزار رفو گری


از قیچی برای بریدن نخ ، خامه و یا کوتاه کردن پرز فرش استفاده میشود.چاقو ، گوه تیز و محکم و تیغ لبه دار تیز برای بریدن قسمت آسیب دیده قالی و یا مرتب کردن لبه های ساییده شده فرش ابزارهایی هستند که برای برش فرش نیاز است.

 

سوزن


سوزن رفوگری باید محکم و مقاوم باشد ، سوزن باریک در زمان رفو کردن فرش میشکند. اندازه استاندارد سوزن رفوگری 5 سانتی متر تا 7.5 سانتی متر میباشد با شماره 3.5 تقریبا مانند سوزن های جوالدوزی یا سوزن قلابدوزی محکم و بزرگ.

 

نخ


نخ فرش بافی لینن از نخ های معمولی محکم تر میباشد و بهترین نوع نخ برای رفو گری است .این نخ را میتوان در انواع رنگ ها  به شکل قرقره یا کلاف از فروشگاههای عرضه وسایل هنری و یا فروشگاه های قالی بافی تهیه کرد. نخ باید طوری انتخاب شود که با رنگ فرش تناسب داشته باشد. نخ رنگ قهوه ای زمانی مناسب است که اکثر بخیه ها در پشت فرش زده شود.اگر نخ لینن نتوانستید تهیه کنید و یا زمانی که قسمت کوچکی از فرش نیازبه رفو دارد، میتوانید از نخ براق (محکم) و یا نخ پنبه ای استفاده کنید

 

انگشتانه


زمانی که از سوزن برای رفوگری فرش استفاده میشود احتمال اینکه انگشتان شما آسیب ببیند زیاد است ، پس توصیه میشود از انگشتانه استفاده کنید.

 

شیرازه


 یکی از محبوب ترین شیرازه های مورد استفاده در رفوگری فرش برای لبه های بدون محافظ قالی ، شیرازه جناغی با پهنای تقریبی 0.5 سانتیمتر میباشد که این نوع شیرازه را میتوان از فروشگاه های عرضه لوازم فرش بافی و یا به طور آنلاین خریداری کرد

 

ریشه


ریشه اکثر فرش ها از جنس پنبه میباشد و به ندرت بعضی فرش ها ریشه ای از جنس پشم ،ابریشم و لینن دارند. برای اینکه مشخص شود چند متر ریشه لازم به خریداری است دو سر فرش را اندازه بگیرید و هر متراژی که فرش شما دارد یک متر بیشتر ریشه  تهیه کنید .

 

خامه فرش‌بافی


مناسب ترین گزینه برای پر کردن نقاط خالی و ساییده شده فرش گره زدن و پرزجدید میباشد در این میان خامه فرش به علت استحکام بالایی که دارد در برابر ساییده شدن، مقاومت خوبی را از خود نشان میدهد.برای اینکه بتوانید خامه فرش از جنس خود فرش داشته باشید باید به فرش فروشی رفته و سفارش دهید. ولی اگر موفق به تهیه خامه فرش نشدید میتوانید از کاموا هایی با جنس پشم که رنگی نزدیک به رنگ فرش دارد استفاده کنید .

 

قلاب


از قلاب برای کوتاه کردن نخ های بیرون زده ، جایگزینی پرز در محل ساییدگی قالی و استفاده میشود.  

 

نکته:

همان طور که در ابتدای مقاله ذکر شد عمل رفوگری به مهارت نیاز دارد از طرفی تهیه تمامی ابزارها هزینه بر و زمان گیر است پس میتوانید فرش خود را برای رفوگری به یکی از مراکز قالیشویی بسپارید.

از بین بردن لکه چای

چگونه از 15% تخفیف برای کارکنان ارگانهای دولتی استفاده کنیم؟

منظور از رفو گری فرش چیست ؟

فرش ,، ,نخ ,رفو ,های ,رفوگری ,و یا ,رفو گری ,محکم و ,استفاده کنید ,استفاده میشود

مشخصات

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

علم موزیک ناب نیوز آموزش سئو بصورت رایگان من و تو چت بیتا گرافیک ارز دیجیتال - بیت مهر digital marketing اسکیپ روم(اتاق فرار) انیگما در برج میلاد فانوس خیال وبلاگ سایت مصاحب